ΜΠΡΑΒΟ Χριστόφορε: 2ος ο Μερούσης στον Μαραθώνιο της Αθήνας

Πάλεψε και πάλι για την πρωτιά από ελληνικής πλευράς ο Χριστόφορος Μερούσης στον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, όμως το σερί επιτυχιών του Χιώτη πρωταθλητή μαραθωνοδρόμου έκοψε ο Κώστας Γκελαούζος, που τον άφησε δεύτερο με μικρή διαφορά.

Ο Χ. Μερούσης του Φιλοπρόοδου Ομίλου Βροντάδου τερμάτισε σε 2.28.19 κάνοντας ακόμα μια φορά περήφανο το νησί μας, ενώ ο πρώτος Κ. Γκελαούζος του Παναθηναϊκού, σε 2.27.21.

Μεγάλη ήταν η επιτυχία και για τον Κυριάκο Συμιριώτη του ΦΟΒ που κατέκτησε την 5η θέση μεταξύ των Ελλήνων με χρόνο 2.33.35.

O Χριστόφορος Μερούσης, επί 4 συνεχόμενα χρόνια νικητής του Μαραθωνίου της Αθήνας τερμάτισε συνολικά στη 10η θέση, με τις τρεις πρώτες θέσεις του βάθρου να μοιράζονται τρεις Κενυάτες αθλητές:

Νικητής στον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, όπου συμμετείχαν χιλιάδες αθλητές από όλο τον κόσμο ήταν ο Samuel Kalalei. Στην δεύτερη θέση ο Lucas Rotich και τρίτος ο Marc Kiptoi.